Vezměte děti na Lví stopu! Tohle jsou 4 tipy, jak si s nimi užít bezpečný cyklovýlet

Každý rodič si nejspíš vybaví onen slavnostní okamžik, kdy jeho dítě poprvé udrželo rovnováhu a rozjelo se samo na kole. Na to, abyste se mohli společně radovat z chvil strávených na kole ale nemusíte čekat, než tenhle moment nastane. Nadšení cyklisté mohou své ratolesti zapojit již od jednoho roku věku, a to hned několika způsoby. Díky přední a zadní sedačce, nebo přívěsu za kolo. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nikdy nezapomeňte ověřit tyto 4 bezpečnostní body.

1. Je vaše kolo kompatibilní s dětskou sedačkou?

Soustřeďte se především na to, jakým způsobem byste sedačku na kolo chtěli namontovat. Tenhle požadavek je jedním z klíčových, protože ne všechna kola jsou kompatibilní se všemi sedačkami. Záleží na tipu i značce. Standardní městská kola, hybridní nebo jízdní kola jsou univerzálnější, zatímco montovat autosedačku na speciálně upravené bicykly se moc nedoporučuje. Nejpraktičtější jsou asi samonosné sedačky, u nichž je ke kolu stabilně připevněn pouze upínací mechanismus a vy se před každou vyjížďkou můžete rozhodnout, zda sedačku na kolo připevníte nebo ne. Sedačky se nejčastěji připevňují na sedlovou trubku, a proto je třeba věnovat pozornost průměru této trubky a vybrat takový upínací mechanismus, který lze na daný průměr trubky připevnit. Pozor si dejte také na to, aby uchycení sedačky nepřekážela brzdová lanka. Pokud budete sedačku montovat na nosič, nezapomeňte ověřit jeho nosnost. 

2. Chcete mít dítě vepředu nebo vzadu?

Přední sedačky jsou určeny spíše pro kratší přejezdy, protože dítě v nich kvůli nízké zádové opěrce nesedí tak pohodlně, jako v zadních. Mají také nižší hmotnostní limit než sedačky umístěné za cyklistovými zády. Dítě odtud má sice lepší výhled, ale zároveň je tu méně chráněno v případě pádu, a také proti prachu a hmyzu. Jejich výhodou je naopak to, že cyklista má své dítě neustále na zřeteli. Sedačky umístěné vzadu umožňují přepravovat děti až do 22 kg a díky vyšší opěrce, a tudíž i výrazně většímu pohodlí umožňují malým pasažérům setrvat na kole výrazně delší dobu. Sedačku na kolo můžete použít pro děti starší 18 měsíců. Mladší děti totiž ještě nemají dostatečně vyvinutou páteř, aby udržely zpříma hlavu a bez následků absorbovaly otřesy způsobené jízdou. Tím se liší i od dětských vozíků, kde je možné děti vozit i dříve.

3. Bezpečí na prvním místě

Sedačka na kolo by měla být nejen snadno ovladatelná, pohodlná, ale především bezpečná. Měla by mít dostatečně širokou ochranu nohou, aby se nedostaly mezi dráty. Nesmí chybět bezpečnostní pásy, které jdou nastavit a současně mají mít bezpečností pojistku, která by měla zabránit tomu, aby si je dítě samo otevřelo. Sedačka by neměla mít ani ostré hrany nebo malé části, které by dítě mohlo vdechnout či spolknout. Nezapomeňte si rovněž ověřit, že sedačka splňuje příslušný evropský bezpečnostní atest EN 14344.

4. Výběr cyklostezky

Abyste se vyhnuli nechtěným zádrhelům, zaměřte se také na plánování trasy. S malými dětmi si užijete jiný úsek cesty než sami v sedle horského kola. Na Lví stopě jsme pro vás zmapovali celou řadu úseků, na které můžete bez obav vyrazit i s malými dětmi. Vyzkoušejte třeba cyklostezku číslo 3 z Lodenice do Třeboce. Z příjemného městečka vás po vozových a lesních cestách navedeme podél přírodní rezervace Džbán až k Třebockému rybníku. A nebo třeba trasa číslo 12 z Kněževsi do Ryšína. Ta slibuje snadný výlet po nepříliš rušné silnici a zaujme především milovníky české historie a pohádek.

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.