Staňte se Strava umělcem jako Kanaďan Stephen Lund

Někteří lidé kreslí na mapě prstem, jiní prostě naskočí na kolo a tvoří umělecká díla jízdou v opravdové krajině.

Stephen Lund z Victorie v Britské Kolumbii je GPS umělec, který svá mistrovská díla vytváří tak, že projíždí krajinou se zapnutou GPS navigací a zaznamenává bláznivé obrazce obřích rozměrů.

Výsledky jeho práce si můžete prohlédnout na jeho účtu na Stravě, kde se snadno přesvědčíte o tom, že Stephen letos najel už téměř 9 000 kilometrů a v sedle strávil přes 300 hodin. Největším obrazem, který zatím nakreslil, je obrovská mořská panna, kvůli které musel urazit víc než 220 kilometrů. Trasa Lví stopy je pak o celých 1710 kilometrů delší, měří úctyhodných 1930 kilometrů.

Na to, aby vytvořil svá nejznámější díla, jako je ohromná žirafa, Tyrannosaurus rex, Darth Vader, Stegosaurus, mýval nebo obří kosatka, bylo potřeba stovek kilometrů.

Za dva roky, během nichž se svojí vášni věnuje, už najel přes 23 000 kilometrů, což by byl skvělý výkon i v případě náruživých sportovců, kteří si mimochodem jezdí jen tak.

Stephenovým posledním dílem je portrét želvy Ninja s názvem „Michelangelo by Cycleangelo“, k jehož vytvoření bylo potřeba ujet 107 kilometrů průměrnou rychlostí 26 km/h! Počet obrazů neustále roste, protože Stephen na kole urazí asi 70 kilometrů denně.

Kde bere inspiraci? Jak kanadský cyklistický umělec sám tvrdí, nejslavnější obrazce na něj z mapy vyskakují prostě samy. Když byl Stephen malý, hodiny a hodiny pozoroval oblohu a fantazíroval o tom, co všechno připomínají tvary mraků na nebi. Dnes podobné pocity zažívá, když na stole nebo na podlaze rozprostře velikou mapu. Při plánování nové umělecké trasy musí zajistit, že na sebe linie zamýšleného obrazce budou navazovat. Ačkoli by Stephen mohl GPS navigaci vypínat a zase zapínat, raději kreslí „na jeden zátah“.

Stephen není jediným cyklistou, který GPS obrazce vytváří. Největším dílem tohoto druhu je GPS kresba od Yasushiho Takahashiho. Před sedmi lety se tento japonský fanoušek GPS vystupující pod nickem Yassan vydal na cestu dlouhou 7 163,7 kilometru, aby přes celé území Japonska vytvořil obří nápis MARRY ME a okouzlil tak svou přítelkyni. Na rozdíl od Stephena necestoval jen na kole, ale také chodil pěšky a svezl se i v autě nebo na trajektu.

Je vidět, že způsobům, jak tvořit umění, se meze nekladou. Už máte plány na víkendovou vyjížďku? Co takhle začít alespoň jednou částí Lví stopy?

Další Stephenovy kresby najdete TADY

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.