Kam o víkendu? Vydejte se po stopách Karla IV. kolem Berouna

Toužíte po klidu přírody, kultuře nebo střípcích historie? Berounsko je oblastí, kde můžete všechny své víkendové tužby proměnit ve skutečnost. Ať už se z města ležícího na soutoku řek Berounky a Litavky vydáte jakýmkoliv směrem, rozhodně nebudete litovat. Trasy 14 a 15 vás po Lví stopě provedou tímhle krásným úsekem naší vlasti.

Berounka-2

Historie někdejšího královského města ležícího asi 30 kilometrů jihozápadně od Prahy, je spjatá s otcovskou rukou Karla IV. a rozkvětem nejrůznějších řemesel. Nebýt husitských válek, povodní, epidemií a dalších dějinných hrůz, dost možná by Beroun dosud patřil mezi naše nejkrásnější středověká města. Dnes na jeho někdejší slávu upozorňují jen zbytky hradeb a atmosféra, ze které je jeho majestát stále patrný.

Oblíbenou zastávkou vodáků, ale i turistů a cyklistů, kteří odsud vyrážejí objevovat krásy Českého krasu, je Muzeum Českého krasu s obsáhlou expozicí týkající se přírodních zvláštností a unikátů. Za návštěvu určitě stojí také Rozhledna Městská hora, která z berounského parku poskytuje nádherný výhled na panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, oblast Českého krasu i Brdy.

Po prohlídce města je na čase hodit si korunou, jestli vyrazit spíš ke Koněpruským jeskyním nebo se podél Berounky vydat k některému z proslulých hradů.

Pokud jste zarytými fanoušky dávné české historie, určitě si užijete cyklostezku číslo 14 vedoucí z Nižboru na Karlštejn.

Nasedat!

Kilometry vám pod koly budou ubíhat téměř samy a před očima se vám budou zjevovat zásadní dějinné milníky od Keltů až po Karla IV. Radost z jízdy a nově objevených zákoutí vám může pokazit snad jen extrémně špatné počasí, což o víkendu snad nehrozí!

RERA-001-KGC-2

Informační centrum keltské kultury v prostorách zámku Nižbor je připomínkou keltské minulosti Čech a svou polohou naproti slavnému oppidu Stradonice zprostředkovává svým návštěvníkům nejen poznání, ale také atmosféru keltského světa. Tato neobvyklá expozice zcela jistě zaujme všechny vaše smysly a vy alespoň v první chvíli získáte pocit, že jste se přenesli v čase. Výjevy a symboly promítané na stěny spolu s podmanivou hudbou navozují atmosféru, v níž se s chutí začtete do podrobností o životě Keltů.

Z Nižboru vás stezka podél Berounky navede na Tetín, kde se můžete do historie opět hlouběji ponořit. Tetínské hradiště se nacházelo poblíž dnešní zříceniny hradu Tetín, odkud je mimochodem jeden z nejhezčích pohledů na řeku, byl jedním z opěrných bodů soustavy hradišť, která obklopovala přemyslovský stát ve středních Čechách a jeho počátky jsou nejčastěji kladeny na přelom 9. a 10. století. V roce 921 zde byla údajně zavražděna sv. Ludmila.

Milovníci historie se zajisté rozněžní i během dalšího úseku, který vede malebnou krajinou na Srbsko a Karlštejn. Existuje snad působivější místo, než tenhle gotický skvost, který nechal roku 1348 vystavět Karel IV.?

Do královských komnat nebo na zmrzlinu

Městečko Karlštejn bylo sice založeno ve stejné době jako proslulý hrad, ale podle jednoduchých příbytků, v nichž tu lidé žili, se mu říkalo Budy. K původnímu jménu se osada vrátila až v roce 1952. Dnes představuje atraktivní podhradí se spoustou obchodů, restaurací a prodejen suvenýrů.

RELA-081-karlstejn

Ať už tedy trasu č. 15 z Karlštejna směrem na Hředle zahájíte plni energie, nebo spíš s vyhlídkou odpočinkového dne, jedno je jisté – na Karlštejn byste si vyšlápnout měli. Gotický skvost a nejznámější český hrad nechal podle plánů Matyáše z Arrasu postavit král a císař Karel IV. jako místo pro uložení svatých ostatků a říšských korunovačních klenotů. Při prohlídce navštívíte Císařský palác, prohlédnete si pokladnici a klenotnici s replikou svatováclavské koruny českých králů v Mariánské věži a nahlédnout můžete i do kaple sv. Kříže, kde se dochovala původní nástěnná výzdoba s deskovými obrazy z dílny Mistra Theodorika. Od hradu dále, krajinou malebnou jako z pohádky přes Korno a Tobolku se zaradují i vaše plíce.

karl-2

Přírodo, přírodo, kam chodíš na ty nápady?! Odpověď najdete na dalších trasách Lví stopy.

 

Print

 

 

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.