Všechny trasy Zaznamenat trasu

Chrášťany – Jevany #70

Pokud chcete oživit vzpomínku na hodiny dějepisu, vypravte se do míst, kde se udála bitva u Lipan. A nebo raději dáte přednost exkurzi v Pivovarském muzeu?
Vyfoťte se na jednom z následujících míst na trase:
Voděradské bučiny, zámek Kostelec nad Černými lesy, Lipanská mohyla, zámek Lipany
Typ trasy:
Vzdálenost:
19.6 km
Čas:
1h 27min
Převýšení:
370 m

Pro zaznamenání trasy budete potřebovat:

Vyfotit se na trase, nebo použít aplikaci STRAVA.COM

Detailní popis trasy

Z Chrášťan je to jen kilometr do Lipan, kde místní zámek natřený rudou barvou jako by předznamenával zastávku příští a zároveň na ni upomínal. Ač byste po pár „tempech“ v sedle mohli mít pocit, že místo, na kterém jste se ocitli, není až tak výjimečné tím, co je zde k vidění, z hlediska naší historie by byla tato domněnka velmi mylná. Asi všichni známe bitvu u Lipan z hodin dějepisu, přesto stojí za to navštívit místo jejího konání a díky informační tabuli si připomenout její důvod, průběh a následky. Na mohyle připomínající tuto bitvu si můžete mimo jiné přečíst, že zde padl Prokop Holý, jehož ostatky jsou dle báje ukryty v zámku, kolem kterého jste přijeli. Na veselejší notu vás naladí návštěva kostelce nad Černými lesy, kde vás pak na notu nejveselejší přeladí exkurze s ochutnávkou v místním Pivovarském muzeu. Nepřežeňte to ale, v kostelci je toho ještě hodně k vidění a s čistou hlavou to jde tak nějak lépe. Ať už se rozhodnete pro Muzeum hrnčířství, kostel sv. Andělů strážných, památník Masaryka, Beneše a Štefánika, nebo místní zámek, neuděláte chybu.

Co dalšího můžete vidět na této trase:

  • Arboretum Kostelec nad Černými lesy

Navazující trasy

Máme pro vás skvělé trasy nejblíže k té Vaší.

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.