Všechny trasy Zaznamenat trasu

Dětenice – Záhornice #61

Kam byste se hnali, když se můžete cestou kochat?! Tenhle úsek ocení zvláště ti, kteří nesázejí jen na ujeté kilometry a čas.
Vyfoťte se na jednom z následujících míst na trase:
zámek Rožďalovice, zámek Dětenice
Vzdálenost:
19.6 km
Čas:
1h 15min
Převýšení:
163 m

Pro zaznamenání trasy budete potřebovat:

Vyfotit se na trase, nebo použít aplikaci STRAVA.COM

Detailní popis trasy

Z Libáně do Dětenic jsou to necelé čtyři kilometry. Ale kam byste se hnali, když se můžete kochat?! Dětenický zámek a pivovar za zastávku rozhodně stojí. Podle pověsti vznikly Dětenice v 1. polovině 11. století za vlády přemyslovského knížete Oldřicha, který lovil se svou družinou ve zdejších hlubokých lesích a našel tu zbloudilé a opuštěné děti. Protože se jednalo o ušlechtilého muže, dětí se ujal, nechal jim postavit ves a na jejich počest ji pojmenoval Dětenice. Součástí dětenického areálu je zámek, zámecký pivovar se staročeskou krčmou a zámecká stáj, kde je v současné době 45 koní převážně holštýnského plemene. V budoucnu se počítá až se 150 koňmi! Prohlídka pivovaru zahrnuje samozřejmě ochutnávku piva, takže pozor na hladinku, než znovu usednete na kolo! Z Dětenic cesta hezky ubíhá lesy, kolem rybníků a podél luk Českou tabulí až do Rožďalovic. Toto městečko, ležící zhruba v půli cesty mezi Nymburkem a Jičínem, se už zdálky hlásí dvěma věžemi barokního kostela sv. Havla a zámkem, který dnes slouží jako domov důchodců. Za pozornost tu stojí také Muzeum klasického knihařství. Po cestě do Záhornic budete moci o knihách i renesančním tiskaři a nakladateli Jiřím Melantrichovi z Aventina, který se v Rožďalovicích narodil, klidně rozjímat.

Navazující trasy

Máme pro vás skvělé trasy nejblíže k té Vaší.

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.