Všechny trasy Zaznamenat trasu

Kostelec – Újezd pod Troskami #57

Český ráj to na pohled! Aneb překrásná krajina plná přírodních i historických památek je důvodem, proč se vám následující úsek vryje do paměti.
Vyfoťte se na jednom z následujících míst na trase:
CHKO Český ráj, Prachovské skály, zámek Vokšice, zřícenina hradu Veliš
Vzdálenost:
25.7 km
Čas:
1h 47min
Převýšení:
351 m

Pro zaznamenání trasy budete potřebovat:

Vyfotit se na trase, nebo použít aplikaci STRAVA.COM

Detailní popis trasy

Cesta z kostelce do Veliše není nijak náročná, přesto si tu dejte přestávku. Ta může být buď čistě odpočinková, anebo aktivní. Vyběhnout totiž můžete na vršek, který patří mezi proslulé jičínské sopky. Zdaleka viditelná a poněkud zvláštní věžovitá stavba z pálených cihel připomíná, že tu kdysi stával jeden z nejvýznamnějších hradů ve východních Čechách. Během třicetileté války jej neúspěšně dobývali Švédové, ale v roce 1658 se dostal rozhodnutím císařské rady na seznam hradů určených k demolici, aby nemohl sloužit jako opěrný bod nepříteli. O další zkázu se už rychle přičinili obyvatelé okolních obcí, jimž ruiny posloužily jako zdroj levného a kvalitního kameniva. Z vrcholu Veliše se otevírá nádherný pohled na město Jičín a krajinu v okolí. Při příznivé viditelnosti zahlédnete další body původně zanesené v geodetické síti: Ještěd, Sněžku, Bezděz, Kunětickou horu, Zvičinu. Z podhradí Veliše pokračujte na Vokšice, které ukrývají veřejnosti nepřístupný zámek, a odtud dál do Jičína, jehož se jen lehce dotknete po obvodu. Chceme vás totiž zavést do srdce Českého ráje, až k Prachovským skalám a jejich okolí. Tady se můžete kochat vší tou nádherou, jak dlouho je libo. Červená značka vás pak vyvede po stezce až do Újezdu pod Troskami.

Co dalšího můžete vidět na této trase:

  • Hvězdárna Jičín

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.