Všechny trasy Zaznamenat trasu

Tupadly – Kutná Hora #52

Co Jiřího Ortena fascinovalo na české historii a krajině? A proč patří chrám svaté Barbory k nejpůsobivějším v naší zemi? To všechno, a ještě mnohem víc se možná dozvíte pohodovou cestou do Kutné Hory.
Vyfoťte se na jednom z následujících míst na trase:
zámek Třebešice, zámek Tupadly
Vzdálenost:
17.3 km
Čas:
1h 8min
Převýšení:
175 m

Pro zaznamenání trasy budete potřebovat:

Vyfotit se na trase, nebo použít aplikaci STRAVA.COM

Detailní popis trasy

V roce 1530 začal Bernard Žehušický z Nestajova budovat renesanční zámek, který měl jedno křídlo a obytnou hranolovou věž. Další majitelé jej několikrát přestavěli a znatelně rozšířili, ale od 2. poloviny 18. století ztratil objekt svůj význam a byl využíván jako sídlo správy panství. V současné době je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není přístupný. Přesto je jednou z dominant obce, odkud se kolmo vydáme do Kutné Hory. V polovině cesty do Čáslavi na vás čeká ještě jedno zastavení u zámeckého objektu, a to v obci Žáky. Vzhledem k tomu, že v současné době spíš chátrá, než reprezentuje, vás tu dlouho nezdržíme. Při příjezdu do Čáslavi na vás bude už z dálky pomrkávat věž kostela sv. Petra a Pavla. Není sice nejvyšší v Česku, ale v rovinaté krajině ji určitě nepřehlédnete. Jednou z kuriozit města je také lebka objevená roku 1910 v jednom ze zazděných výklenků v chrámové kapli. Říká se, že možná patřila Janu Žižkovi z Trocnova! Je toho tady k vidění samozřejmě mnohem víc, ale my už vás poženeme dál na Třebešice. místní zámek nebo, chcete-li, chateau, je malý renesanční venkovský zámeček se svou vlastní domácí farmou, nádherným komplexem venkovních stavení z různých historických období na rozlehlých pozemcích bohatých na vodní prvky a překrásné zahrady. Vnitřní prostory jsou zajímavou kombinací historické atmosféry s doteky moderního designu a některých pozoruhodných uměleckých děl současného umění. Můžete se tu občerstvit i ubytovat. Na ty, kteří odolají a budou pokračovat dál v cestě, čeká ještě vesnice s poetickým názvem Neškaredice a pak už přenádherná náruč Kutné Hory.

Co dalšího můžete vidět na této trase:

  • Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Navazující trasy

Máme pro vás skvělé trasy nejblíže k té Vaší.

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.