Rozlučte se s prázdninami stylově. Zamilujte se do selského baroka a jihočeských blat

O tom, že Jižní Čechy patří k nejmalebnějším koutům naší země, se přesvědčíte téměř okamžitě, pokud se rozhodnete prozkoumat je trochu podrobněji. Nápomocná by vám přitom mohla být i Lví stopa, která vás provede místy, o kterých jste možná neměli ani tušení. Tak už víte, jak naložíte s posledním prázdninovým víkendem?

Blata-3

Stezka číslo 39 vedoucí z Lomu do Dráchova vás přesvědčí o tom, že selské baroko není jen kýčovitým odkazem lidových tvůrců, ale hlavně dokladem životního stylu bohatých sedláků, kteří ještě netušili, co je o století později v rámci kolektivizace čeká. Pokud byste zrovna neměli náladu a sílu na nabubřelé Holašovice, které jsou nejlépe zachovaným dokladem jihočeské architektury 2. poloviny 19. století, navštivte neméně malebná jihočeská Blata. Ta Soběslavsko – veselská rozhodně stojí za bližší prozkoumání.

Stavby lidové architektury se tu zachovaly v mnoha obcích, kterými budete projíždět. Tak jen zvedněte hlavu od řídítek a kochejte se!

Blata

Rozsáhlá oblast Blat se rozprostírá v trojúhelníku mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní. Název Blata souvisí se slovem bláto, neboť se většina vesnic nachází v oblasti podmáčených luk, rašelinišť a mokřadů. Specifické domy s nádherně zdobenými fasádami, které jsou pro tuto oblast typické, jsou dokladem toho, že blatenský region býval jedním z nejbohatších v kraji a že jihočeské ručičky jsou šikovné ručičky.

Mezi nejvýznamnější tvůrce dobové regionální architektury, které vtiskly Blatům specifický a velmi ceněný ráz, patřili především Jan Šoch z Nusic a Martin Paták z Vlastiboře. Který sedlák zaplatil mistrům víc, ten měl na štítu víc kudrlinek.

Přímo v Záluží u Vlastiboře najdete dům vykazující typické rysy této architektury. Ale zajímavý je i tím, co skrývá uvnitř. Najdete tu typickou selskou světničku, černou kuchyni a kovárnu.

 

Proč tolik okázalosti na vsi?

Vznik selského baroka byl spojen s obdobím zemědělské prosperity. Konjunktura obchodu s obilím a dobytka v 19. století pasovala pracovité sedláky do vyšší společenské vrstvy. Ti se proto chtěli přiblížit měšťanům nejen svým životním stylem, ale také sebeprezentací. Výstavná malovaná průčelí chalup, bohatě zdobené štíty, klenuté vjezdy do dvora a propojení všech staveb v jednotný architektonický celek sugerovaly dojem panského dvora. Kdyby tak sedláci věděli, co se s jejich malovanými chalupami stane za bolševika.

Oblast Soběslavsko-veselských blat je proslulá i svými rašeliništi. V blízkosti Záluží je výchozí místo naučné stezky Borkovická blata, která návštěvníky seznámí s těžbou rašeliny, ze které se sušily borky na otop a zvláštnostmi blatské přírody. Ať už si cestou z Lomu do Dráchova vyberete k prohlídce jakoukoliv vísku, určitě nebudete litovat.

Blata-2

Zajížďka do Mažic

Malebná obec, jejíž jméno je odvozeno od rašeliny a mazlavé půdy, sice neleží přímo na vyznačené stezce, ale snadno si k ní zajedete. Leží v samotném srdci jihočeských Blat a za návštěvu určitě stojí. Okrouhlé uspořádání návsi, které dominuje rybník, je velmi romantickou zastávkou. Nejstarší dochovaná stavba je špýchar u domu č.p.5, který údajně pochází až z roku 1613 a patří tak k prvním stavbám, které byly z původně dřevěného stavení přestaveny na zděné. I když tu v původním mažickém kroji těžko někoho spatříte, nutno dodat, že jeho každodenní nošení tu přetrvalo nejdéle v celých Čechách. Blatská výšivka, která byla součástí kroje, se objevovala jen na lícní straně pleny, která pokrývala hlavu vdané ženy.

Blata5

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.