Od vyhlídky k vyhlídce po Lví stopě

Zajímá vás, jak vypadá Česko z ptačí perspektivy? Pokud netrpíte závratěmi, stačí sednout na kolo, dojet po Lví stopě k některé z mnoha rozhleden, vystoupat pár desítek schodů a na vlastní oči se o tom přesvědčit. Věděli jste, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Po celém území je rozeseto více než 400 rozhleden, takže rozhodně máte z čeho vybírat. Tohle je jen pár ochutnávek, které najdete přímo na trase Lví stopy.

Beroun

Ocitnete-li se v okolí, Berouna, například na trasách 14. a 15., můžete si přímo v centru města vyběhnout na rozhlednu Městská hora. Nachází se v parku a tyčí se do nadmořské výšky 290 m n.m. Vyhlídková plošina je ve výšce 11 m a poskytuje krásný výhled nejen na celé město, ale i na panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, oblast Českého krasu a Brdy. Po prohlídce města z ptačí perspektivy si můžete hodit korunou, jestli vyrazit spíš ke Koněpruským jeskyním nebo se podél Berounky vydat k některému z proslulých hradů.

Mestska-hora

Na trase číslo 38. z Radkova do Lomu určitě nevynechejte rozhlednu Hýlačka. Nachází se na stejnojmenném plochém kopci vzdáleném asi 3 kilometry od centra Tábora. Byla postavena táborskými turisty v prvních letech po vzniku samostatné republiky. Projekt po vzoru husitské hlásky, dřevěné a kryté šindelem, navrhl táborský rodák a patriot Theodor Petřík. Podle stejného plánu byla v roce 1932 postavena také Tyršova rozhledna u Žamberku. Bez zajímavosti určitě není, že se na její slavnostní otevření roku 1920 sešlo 550 zvědavých návštěvníků a byla pojmenována jako Rozhledna svobody. Po skončení německé okupace v roce 1945 byla opravena a znovu otevřena návštěvníkům.

Hylacka-2 Hylacka

Pokud vyrazíte na kole podél Berounky, zastavte se určitě u vyhlídky Paraplíčko. Shlíží totiž na romantický soutok řeky s Rakovnickým potokem nedaleko Křivoklátu. Stojí na vrchu zvaném Na Babě a své jméno získala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří vůbec k nejkrásnějším výhledům na Berounku.

Berounka.JPGParaplicko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trasa číslo 8 z Vrskmaně do Března vás povede centrem Chomutova. A když už ve městě budete, za obdiv kromě gotického kostela a překrásných měšťanských domů stojí i městská věž. Je dominantou celého náměstí a je z ní skvostný výhled na celé historické centrum.

Až budete vzdychat na trase číslo 26. z Kytína do Křeničné a prahnout po osvěžení, vyšlápněte si na Rabyňskou vyhlídku a pokochejte se Slapskou ohradou očima ptáků. Vyhlídka je snadno dostupná, stojí při silnici na Nebřich a v letní sezóně se zde nachází také stánek s občerstvením. To stojí alespoň za úvahu, nemyslíte?

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.