Nechte se unést tajemným a poetickým krajem, kterému vévodí hrad Kokořín

Už jste slyšeli o Máchově kraji? Oblasti tak překrásné, že inspirovala i jednoho z největších českých básníků? Kraji plným skal, průzračných jezírek, romantických roklí a pískovcových věží? Nepátrejte dlouho v paměti a vyrazte po Lví stopě objevovat krásy Kokořínska.

kok

Jen několik desítek kilometrů od Prahy se otevírá brána do nitra přírody a pohádkových scenérií. Roztodivné pískovcové útvary, věže, brány, okna, skalní města i hřibovité skalní sloupy zvané Pokličky připomínají spíš kulisy k pohádkovému filmu než dominanty chráněné krajinné oblasti. Až budete projíždět kolem nich, budete nejspíš stejně jako básník Karel Hynek Mácha dojati krásou české krajiny, nad kterou shlíží hrad Kokořín.

kok3

Bývalé sídlo loupeživých rytířů, které po třicetileté válce císař Ferdinand zařadil mezi „prokleté“ hrady, které již nesměly být opravovány, je dnes díky péči svých majitelů zpřístupněno veřejnosti v celé své kráse. Také tajemná Houska, která je opředena pověstí o tom, že se v jejích zdech ukrývá brána do pekel, stojí za návštěvu.

Lví stopa vás ale provede i kolem jiných zajímavostí. Vyzkoušejte třeba stezku číslo 92 z Chudolaz do Želízů. Na těchto patnácti kilometrech si ověříte, že cesta napříč Kokořínskem může být vše, jen ne nudná. Z Chudolaz se po chvíli jízdy napojíte na cyklostezku, která vás provede částí chráněné krajinné oblasti. Před obcí Vidim můžete užasle bloumat kolem chráněného skalního obydlí, které bylo vytesáno do skalního bloku na přelomu 18. a 19. století. Přejezd hřebenatého terénu Kokořínska není nic pro lenochy, ale rozhodně stojí za námahu. Už jste viděli devítimetrové čertovské hlavy? Pak za nimi musíte až do Želízek. Do pískovcového masivu je tu totiž vytesal sochař Václav Levý v letech 1841–46 a nikde jinde na světě podobné nenajdete.

Na svých toulkách Kokořínskem byste neměli zapomenout ani hrad Bezděz, Hradčanské stěny, Ralsko, nebo Doksy a Máchovo jezero. Ale jak a z jaké strany Lví stopy se na průzkum vydáte, to už necháme čistě jen na vás.

kok2

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.