Nechte se omámit krajinou rybníků a historických skvostů Třeboňska

Pohádková krajina, která proslula unikátní sítí rybníků, historickým městem Třeboň a zachovanou vesnickou architekturou patří právem k nejkrásnějším koutům jižních Čech. Vydejte se po Lví stopě objevovat kulturní památky i zajímavé lokality chráněné krajinné oblasti Třeboňska.

 

trebon-2

Na území Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se nachází celkem 35 přírodních rezervací a památek, které chrání nejcennější lokality Třeboňska. Jednotlivé rezervace zahrnují nejrůznější ekosystémy, jako jsou například rašeliniště, rašelinné louky a lesy, rybníky, vodní toky a lužní lesy. Vydáte-li se po trase Lví stopy číslo 43 z Třeboně do Libořez, užijte si toulky napříč chráněnou krajinou Třeboňska, mezi rybníky a podél naučné stezky Mikuláše Rutharda, kterou si zamilují cyklisté všech věkových kategorií.

Okolo Třeboně

Náměstí s radnicí, zámek s parkem a zbytky hradeb s několika bránami… To by ještě nebylo nic zvláštního, ale jakmile přidáte k popisu ještě Zlatou stoku a rybník Svět, bude vám jasné, že jste se ocitli uprostřed jihočeské rybníkářské metropole, v Třeboni. K povinné obhlídce tohoto města nepatří jen vyhlášené kapří speciality, které seženete na každém rohu, ale třeba i návštěva místního renesančního zámku. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras, které vás zavedou například do alchymistické dílny, zbrojnice nebo unikátní psí kuchyně.

trebon-1 trebon-4

Nechte se vést malebnou jihočeskou krajinou do Třeboně po trase číslo 42 z Lišova a objevujte její zapomenutá zákoutí. Tenhle úsek je vhodný pro rodiny s dětmi, důchodce i hendikepované sportovce. Cestou si hlavně nezapomeňte udělat krátkou odbočku na novogotickou Schwarzenberskou hrobku stojící ve stínu stromů kousek od rybníka Svět. Je jednou z architektonicky nejpozoruhodnějších staveb jižních Čech a spolu s dalšími památkami Třeboňského rybníkářského dědictví byla nominována k zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

trebon-3

Harmonie mezi člověkem a přírodou

Chráněná krajinná oblast na Třeboňsku byla vyhlášená už v roce 1979, a přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty. V rozmezí několika desítek kilometrů vás tenhle kout omámí jehličnatými a listnatými lesy, rašeliništi, která se svými podmínkami přibližují chladné severské tundře, loukami a rybníky, jejichž břehy často nahradily původní mokřadní ekosystémy. S touto rozmanitostí úzce souvisí i mimořádná druhová pestrost především rostlin a bezobratlých živočichů. Ujít si proto cestou nenechte ani četné ptačí pozorovatelny.

trebon

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.