Naši ambasadoři: Představujeme vám nadšeného bikera Matouše Ulmana

Jméno Matouše Ulmana je spojováno především s úspěchy ze závodů světového formátu v cross-country, ale také největšího českého seriálu závodů na horských kolech, Kolo pro život. Čtyřiatřicetiletý cyklista se stal jedním z čestných ambasadorů Lví stopy, aby motivoval další nadšené sportovce.

image011

Zastihnout Matouše jinde než předkloněného v sedle je poměrně obtížné. Denně najezdí v průměru 100 kilometrů. Přesto si udělal čas a popovídal si s námi například o tom, co ho na cyklistice nejvíc baví, proč by ji nevyměnil za žádný jiný sport, a proč se zamiloval do projektu Lví stopa.

Prvopočátky Matoušovi lásky ke kolu se prý zrodily v době, kdy s partou svých bratranců řádil v okolí Černošic. „Mám o 7 a 9 let starší bratrance, takže je pochopitelné, že jako kluci pro mě byli ohromnými vzory. Když mi bylo něco kolem deseti let, pořídili si první horská kola. Byla to jedna z prvních vůbec, která se v Česku kdy objevila. A jelikož jsem tím byl úplně posedlý, vyškemral jsem si ho doma také. Od té doby jsme společně jezdili na nejrůznější výlety lesy, poli, kolem chalupy… Asi i díky tomu jsem z kola už neslezl. Byla to taková moje dětská láska,“ vzpomíná na svůj cyklistický křest Matouš.

image009-1

Kromě cyklistiky se chvíli věnoval i dalšímu sportu. „Asi pět let jsem hrál tenis, ale ke konci základky jsem toho nechal. V momentě, kdy jsem na kole odjel svůj první závod, tuším, že Pražskou ligu na Proseku, bylo rozhodnuto,“ vysvětluje.

Na kole je podle něj člověk maximálně svobodný. Může si vyjet kdykoliv a kamkoliv, nemá žádné hranice. Nepotřebuje k tomu žádný kurt ani tréninkového kolegu, se kterým se musí domlouvat. „Na kole jsem úplně soběstačný, a když se vydám lesem, polem, loukou, kamkoliv si zamanu, je to pro mě nejen úžasný sport, ale hlavně relax,“ odůvodňuje svou vášeň Matouš.

Tréninkový den, kterých je v týdnu šest, začíná pro Matouše kolem 9 hodiny ráno. Počet kilometrů i zátěž se odvíjí od sezóny i podle toho, zda jej čeká brzy závod nebo delší pauza. „Určitě není den jako den. Někdy je potřeba víc regenerace, jindy víc našlapaných kilometrů. V týmu jsme čtyři, ale každý jsme odjinud. Jeden je z Jablonce, druhý ze Slavkova, třetí z Žiliny a já jsem z Černošic. Vidíme se tudíž jen na závodech a jarním soustředění. Tréninky nejčastěji konzultuji s Viktorem Zapletalem, který mi vytvořil plán na míru a moc mi vyhovuje,“ popisuje.

image008

Matouš při tréninku střídá horské kolo se silničkou, ale silniční závody mu k srdci nepřirostly. „Závodím na horském kole, silniční závody jsou pro mě moc hektické, a já nemám rád stresové situace,“ přiznává.

O Lví stopě se poprvé dozvěděl na závodech v Chorvatsku od Milana, který mu popisoval ambiciozní projekt, kdy cyklostezky vymalují na mapě obrys českého lva. „Moc jsem tomu fandil, ale zároveň jsem si to nedokázal úplně představit. Když se se mnou spojil později a celý projekt dostal konkrétní obrysy, překvapilo mě, jak hezky a logicky je celá akce koncipovaná,“ vzpomíná. Spojení významného výročí se sportem a širokou veřejností označil za geniální. Každý se totiž může zapojit a díky aplikaci STRAVA ukázat, co zajel. „Velkou výhodu vidím i v tom, že si člověk může projet část republiky, kterou nezná i bez trasování. Lví stopa totiž vyzdvihuje i hezká místa, která cestou stojí za navštívení,“ dodává. Sám Matouš se těší, že se s vámi potká na 4 trasách, které ho čekají 29.7. z Plzně.

image003

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.