Lví stopa vás zavede až do pohádky

 Až se budete rozhodovat, kam vyrazit po Lví stopě, třeba vás zlákají zastávky v podobě pohádkových hradů. Nejen děti, ale i dospělé cyklisty jistě zaujmou příběhy, které vypráví tihle němí svědci české historie.

Hradů a zámků je po celém Česku víc než dost, a není proto divu, že je jimi prošpikována i Lví stopa. Další, kdo se připojil k našemu lvímu úsilí je iniciativa Česko, země příběhů. Společně s námi oslavují stoleté výročí shromažďováním zkazek z každého koutu, a pohádkové hrady nevyjímaje. Nechte se zlákat třeba Křivoklátem, který na vás bude moudře shlížet, pokud se rozhodnete pro trasu číslo 13 z Ryšína do Nižboru. Je to jeden z nejvýznamnějších a nejstarších českých hradů u nás a rozhodně stojí za trochu času a energie. Je jen na vás, zda si vyberete jednu z prohlídkových tras, nebo dáte raději přednost vycházce po čtyřech značených okruzích k jeho nejkrásnějším vyhlídkám a nejzajímavějším místům v jeho okolí. Až se dostatečně pokocháte, vyrazte střemhlav přes Roztoky do Nižboru, který vás vezme ještě hlouběji do české historie, až k samotným Keltům.

 

krivoklat

 

 

Za zastavení určitě stojí i zřícenina hradu Okoř, kde podle pověsti straší Bílá paní. Narazíte na něj hned na úseku číslo 1., vedoucího z Podbaby do Lidic. Stačí to vzít střemhlav kolem Šáreckého potoka s Přírodním parkem Lysolaje po jedné, a Přírodní památkou Zlatnice po straně druhé na Tuchoměřice. Cestou můžete z kola seskočit ještě u působivé stavby renesančního zámku, který byl pravděpodobně v 1. polovině 16. století přestavěn z gotické tvrze a po Jezuitech a státu si jej osvojila křesťanská komunita Chemin Neuf, která jej v současné době využívá jako klášter.

okor

 

 

A když už jsme u pohádek a pohádkových příběhů, rozhodně nelze opomenout Karlštejn. Existuje snad působivější místo, než tenhle gotický skvost, který nechal roku 1348 vystavět Karel IV.? Zavede vás k němu trasa číslo 14. z Nižboru podél Berounky.  Gotický skvost a nejznámější český hrad, nechal podle plánů Matyáše z Arrasu postavit král a císař Karel IV. jako místo pro uložení svatých ostatků a říšských korunovačních klenotů. Při prohlídce navštívíte Císařský palác, prohlédnete si Pokladnici a Klenotnici s replikou Svatováclavské koruny českých králů v Mariánské věži a nahlédnout můžete i do kaple sv. Kříže, kde se dochovala původní nástěnná výzdoba s deskovými obrazy z dílny mistra Theodorika.

karlstejn

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.