Kam vyrazit s koncem školního roku? Na prázdniny do ráje!

Hledáte ráj na zemi? Dejte šanci tomu Českému. Skalní města plná strží, stezek, věží a vyhlídkových plošin, odkazy dávných předků, naleziště drahých kamenů a příběhy jako z pohádky. To všechno a ještě mnohem víc najdete ve výjimečné krajině Českého ráje. Vydejte se po Lví stopě na jeho podrobnější průzkum!

raj-2

Ukrývá se v samotném srdci Čech a získá si srdce každého, kdo se ho rozhodne věnovat mu už jen pár hodin. Pokud zatoužíte objevovat pískovcová skalní města, malebná údolí s rybníky, v jejichž hladině se odráží strmé skály, staročeské roubenky nebo chytře ukryté hrady a zámky, projížďka Českým rájem pro vás bude zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat.

Kilometry budou nabíhat samy

Na trase číslo 56 ze Starého Bydžova do Kostelce vám šlapání půjde samo. Příroda Českého ráje, která se před vámi začne pomalu otevírat hned za Jičíněvsí, je tak malebná a fascinující, že se vám z kola nebude chtít ani sesedat. A co teprve Prachovské skály, ke kterým si můžete udělat odbočku na trase číslo 57 z Kostelce do Újezdu pod Troskami? Nejznámější část Českého ráje, tedy fascinující skalní město, je rájem pro horolezce i zvídavé cyklisty. Leží necelých 10 kilometrů severozápadně od města Jičín a za zastavení rozhodně stojí. Nachází se tu pozůstatky středověkého hradu Pařez a velké množství vyhlídek. Z lesa vystupují obří pískovcové skály, mezi kterými vedou úzké cestičky a strmé schůdky. Střed tvoří romantické skalní město štíhlých vysokých věží a pilířů, mezi kterými jsou hluboké a těsné rokle a připisuje se jim nejstarší lezecká historii v zemi.

raj-4

Dojeďte si do pohádky

Lidé z Rovenska pod Troskami prý odedávna sbírali a opracovávali drahé kameny, které se dostaly jako výzdoba například do kaple sv. Kříže na Karlštejně anebo do katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Není proto divu, že projíždět touto krajinou bude jako otevírat truhlu s poklady. Broušení drahých kamenů si zblízka můžete prohlédnout v muzeu v centru města, kam vás zavede trasa číslo 58. vedoucí z Újezdu pod Troskami kolem Řernovského vodopádu přes Sedmihorky až do Hrubé Skály. Navazující trasu číslo 59. ocení jak milovníci přírody, tak gotických skvostů. Nedobytný gotický hrad Kost vám odhalí nástrahy středověké mučírny, a vy se pak budete moci na cestě schladit ve Věžickém rybníku zvaném Věžák, jehož břehy lemují tiché pískovcové skály. Nepřehlédnutelným průvodcem na cestě bude i symbol zdejšího kraje – zříceninu hradu Trosky s mohutnými věžemi Panna a Baba, postavenými na sopouších prehistorické sopky. Náruč Českého ráje je zkrátka štědrá!

raj-3

 

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.