Jiří Ježek: Jak si vybrat dokonalou tréninkovou trasu

Za celé roky závodní kariéry mě nikdy nenapadlo o tom přemýšlet, dokud se mě kamarád nezeptal: Jak si vybíráš tréninkovou trasu? Ta otázka vlastně vůbec není hloupá. Takže co bychom měli vzít v potaz, než se rozhodneme pro místo, které je pro nás jako dělané?

Déšť

Asi nikdo není rád, když promokne. Proto se z každého cyklisty dřív nebo později stane amatérský meteorolog. Každé ráno se díváme z okna a zjišťujeme, jaké je počasí. Potom na telefonu zkoukneme nějakou aplikaci, abychom se dozvěděli, jaká je aktuální povětrnostní situace, a hlavně si prohlédli radarovou animaci srážek. Protože někdy se můžete vyhnout dešti prostě díky tomu, že se vydáte správným směrem. Než si vyberete jednu z tras Lví stopy, zkontrolujte si třeba podrobnou předpověď partnera projektu Seznam.

 

Vítr

Vždycky se rád vracím domů s větrem v zádech. A to hlavně na místech, kde vítr hraje klíčovou roli, jako je tomu třeba v Nizozemsku, na Lanzarote, ve španělském vnitrozemí nebo v některých rovinatých částech mojí rodné České republiky. Nevadí mi začínat trénink proti větru ani uprostřed jízdy rozrážet větrné poryvy, ale cestou zpátky domů se s vichrem prát určitě nechci. A podle toho taky vždycky plánuju trasu. Vzpomínám si ale na případy, kdy se vítr během jízdy bohužel obrátil a já pak trpěl jako zvíře celý den. Vlastně je to dobrý trénink pro dlouhý únik v závodě nebo na časovku. Ale rozhodně si to neužijete. Pomůžou vám například podrobnější seznamácké mapy Windy.

 

Profil

Profil trasy si vybírám podle tréninkového plánu, závodního programu nebo prostě podle toho, jak se právě cítím. Bydlím v místě, kde mám k dispozici různorodé trasy s odlišnými profily. Díky tomu pro mě není problém najet 200 kilometrů po rovině nebo se potrápit jízdou v kopcích se slušným převýšením. Samozřejmě ne vždycky si můžete tréninkovou trasu vybírat, ale i pak se dá obtížnost jízdy nastavit tak, že upravíte třeba tempo nebo převod. Chci tím říct, že je klidně možné dát si do těla na rovině nebo si užít odpočinkovou jízdu v horách.

Obměny

Nikdy za celou závodní kariéru jsem neměl problém jezdit neustále stejnou trasu. Někdy se tomu ani nedá vyhnout. Pamatuju si na tréninkové kempy, kde jsem tři týdny jezdil jednu nebo dvě trasy. Ale když si můžu vybrat, často jízdy obměňuju, abych oživil svoji vášeň pro cyklistiku. Někdy k tomu stačí i jenom dát si oblíbený okruh opačným směrem. Lví stopa ale vznikla taky proto, aby přiměla lidi ocenit krásu české přírody. Na výběr tak máte hned sto tras, které jsou všechno, jen ne nudné.

Zajímavosti na cestě

I tu nejsofistikovanější tréninkovou jízdu před nejdůležitějším závodem sezóny můžete spojit s návštěvou kamaráda, zastávkou u vaší mámy nebo schůzkou se sponzorem. Ke každé jízdě se vždycky snažím přidat něco extra. A když se nic takového nenajde, tak si aspoň trasu naplánuju tak, abych viděl pár pěkných míst. Malebná cesta podél moře, trasa s nádhernými výhledy anebo, což je hodně častý případ, dobrá kavárna se skvělým espressem a výborným koláčem. Všech sto částí Lví stopy jsme proto projeli a podrobně vám popsali, co vás čeká. Zkuste to.

 

Bezpečnost

Provoz na silnicích se zvyšuje všude. Proto si vždycky vybírám menší silnice nebo vozovky s vyznačenými pruhy pro cyklisty, pokud to jde. Jak se říká, opatrnosti nikdy nezbývá. Snažím se pamatovat si všechna nebezpečná místa na svých oblíbených trasách po celém světě a pokaždé se jim snažím vyhnout. Hustý provoz, nepřehledné křižovatky nebo sjezdy se špatným povrchem. Čím dál častěji volím cyklostezky, a to hlavně když vyjíždím z velkých měst. Jako vždycky je hlavním kritériem bezpečnost. Tak buďte opatrní, užívejte ježdění a podělte se na našem Facebooku o tipy, jak si trasy plánujete vy!

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.