4 zásady správného nahuštění kola

Zeptáte-li se dvou cyklistů na to, jak správně nahustit pneumatiky, dostanete deset různých odpovědí. Přestaňte řešit nesmysly a dříve, než vyrazíte na Lví stopu, dopřejte svému kolu tolik vzduchu, kolik potřebuje.

Four friends mountain biking together

 

Nepřežeňte to!

 

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Většina cyklistů má tendence přifukovat kolo o trochu více, než je potřeba. Jenže faktem je, že jízdní vlastnosti se tím rozhodně nevylepší ani nesníží možnost defektu. Obecně platí, že nejvíce si zafoukáte u silniček. Tam je to kolem 8 až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Krosová a trekingová kola jsou někde mezi.

 

Vyhodnoťte terén

 

V zásadě platí, že čím těžší a obtížnější terén plánujete, tím menší tlak v kolech potřebujete. Pokud to budete krosit lesem po kamenech a kořenech, nahustěte svá kola na co nejmenší tlak. Přefouknuté kolo totiž těžko drží stopu, odskakuje a je nepoddajné. Pokud naopak vyrazíte vstříc svému cíli po asfaltce, můžete kolo přifouknout o něco více. Zásadní je ale vždy vzít v potaz informace o maximálním a minimálním tlaku na boku pneumatiky a na ráfku. Překročit totiž nesmíte žádnou z hodnot, a to ani na ráfku, ani na plášti.

 

Vlezte na váhu

 

Pokud nejste špičkoví cyklisté před závodem, nemusíte řešit předpověď počasí a aktuální venkovní teplotu. Co ale řešit musíte, je vaše aktuální hmotnost. Zatímco pro padesátikilovou cyklistku stačí kolo nafouknout na 1,6 baru, devadesátikilový sportovec snese až 2 bary.

 

Nestřídejte pumpičky

 

Ideální je mít stále stejnou a vyzkoušenou pumpičku s tlakoměrem. Různé hustilky totiž mohou ukazovat i lehce rozdílné hodnoty tlaku. Pokud pumpičku nemáte k dispozici, je možné správnost nafouknuté pneumatiky poznat rukou. Když jste schopni palcem protlačit plášť asi o půl centimetru, tak má přibližně 2 bary.

 

A bridge over a the Singel canal and brickwork houses in Amsterdam, the Netherlands.

 

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.