3 tipy, jak dojet bezpečně do cíle i bez zpětných zrcátek!

Před vámi je krásný den a vy jste se rozhodli vyrazit na Lví stopu. Máte světla, přilbu, své cyklistické „skills“ a obrovskou chuť dát si do těla. V ideálním světě bychom vám popřáli tu nejlepší zábavu. V našem světě vám ale popřejeme spíš šťastnou, a hlavně bezpečnou jízdu. Cyklisté totiž nejsou, jak známo, na silnicích sami. Tohle jsou 3 další tipy, jak své bezpečí během jízdy podpořit.

cyklo-2

Buďte ve formě

Jedním z hlavních předpokladů pro vaši bezpečnou jízdu je bezchybný technický stav vašeho kola. Váš dvoukolý přítel by se k vám měl hodit po všech stránkých. Dle terénu, ve kterém se pohybujete nejčastěji, i dle vaší fyzické konstituce. A i když jste stoprocentně přesvědčeni, že souzníte, nezapomeňte jeho stav znovu zkontrolovat před každým výjezdem. Ujistěte se třeba i o takových detailech, že vás brašna nesvažuje k jedné straně, a raději odolejte touze vozit cokoliv na řidítkách.

Buďte sebevědomí

Jakmile se ocitnete na silnici mezi automobily, důležitou roli hraje vaše ego. Divíte se? Nezapomeňte, že jste rovnocenným účastníkem silničního provozu stejně jako auta, autobusy a blázniví taxikáři. Pokud se tedy budete ukrývat bokem, najíždět zbaběle na chodníky nebo pojedete těsně nalepení na obrubníky, naděláte víc škody než užitku. To všechno vám totiž bere prostor pro manévrování, když nastane nějaká neočekávaná situace. Kraje silnice jsou často plné děr, kanalizací a dalších nemilých překvapení. Buďte odvážní, a pokud se zrovna nepohybujete v místech cyklostezky, ujistěte se, že jste dobře viditelní.

Ohlížejte se na ostatní, a hlavně sami za sebe

Zatímco auta mají zpětná zrcátka, vy máte hlavu. Neváhejte ji proto otáčet pokaždé, kdy bude potřeba. Zpomalte a vyrovnejte se. Trikem, aby vaše kolo nevyjíždělo při otáčení hlavou z osy, je uvolnit opačnou ruku řidítka. Takže když se chcete podívat za své levé rameno, pravou ruku pustíte, aby vás vedla rovně. Zvládáte? Zkuste si to raději natrénovat někde mimo provoz, třeba na trase č.23 z Nepomuku do Drahlína.

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.