Lví stopa se stala součástí velkolepých oslav české státnosti!

Vykreslit na mapě Česka největší cyklistickou trasu na světě ve tvaru dvouocasého lva chtělo notnou dávku odhodlání, odvahy i vytrvalosti. Ale dokázali jsme to a oslavili stoleté výročí naší republiky opravdu velkolepě. Lví stopa byla prostě jízda se vším všudy!

Díky Lví stopě se do oslav 100. výročí naší republiky mohli zapojit úplně všichni. Každý kousek z téměř 2 000 kilometrů dlouhé trasy ožil svým vlastním životem díky cyklistům všech věkových i výkonnostních kategorií. Od nejmenších cyklistů, kteří se sotva naučili sedět na kole, až po sportovce v důchodovém věku. Od „loudalů“ až po rekordmany.

MG_1668-2

Mezi těmi, kdo určovali tempo na tachometru, vynikl hlavně předjezdec Milan „Forrest“ Silný, jenž se právem stal hlavním ambasadorem Lví stopy a cyklistou, který zvládl projet celou trasu v rekordním čase. Vedle něj jsme se mohli v průběhu několika měsíců setkat také s řadou dalších „hrdinů“, kteří se do projektu zapojili a další inspirovali. Byli to například jezdec Matouš Ulman, olympijský medailista ve vodním slalomu Vávra Hradilek, paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek, medailista z MS v běhu na lyžích Dušan Kožíšek, mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák, vicemistr světa v dráhové cyklistice Tomáš Bábek nebo obchodní sládek pivovaru Plzeňský Prazdroj Martin Hložek. Ti všichni inspirovali a dodávali sílu těm, kteří se na kole vydali poznávat krásy naší země.

Díky aplikaci Strava a webovému formuláři jsme mohli zhodnotit i velkolepou účast na Lví stopě. Registrovalo se celkem 2 898 jezdců, kteří dohromady ujeli přes 57 488 km. Nejčastěji stahovanou, a tudíž i ježděnou trasou se stala trasa Plzeň–Šťáhlavy – také zásluhou akce, jíž se účastnilo přes 200 jezdců. Bezkonkurenčně nejlepším „amatérským“ jezdcem se stal Jiří Kadlec, který celou trasu zdolal za pouhých 28 dní. Vyrazil první týden v srpnu z pražské Podbaby a v pondělí 3. září okruh uzavřel. Hrdiny Lví stopy se stali také „Loudalové“, čtveřice cyklistů a jeden řidič, kteří se znají z extrémního cyklistického závodu Loudání českou krajinou a kteří zajeli celou Lví stopu za 97,5 hodiny formou štafety. A o Lví stopě se píše dokonce v knize rekordů. Milan „Forrest“ Silný se stal rekordmanem díky tomu, že projel největší cyklistickou trasu ve tvaru českého dvouocasého lva, a počet účastníků, délka ujeté trasy i počet úseků si také zápis zasloužily.

Hlavním smyslem Lví stopy ale nebylo trhat rekordy. Šlo tady o něco úplně jiného: oslavit zásadní milník českých dějin – vznik republiky – a také pomáhat. Hlavní sponzor ŠKODA AUTO věnoval ve spolupráci s Kontem Bariéry sedmiletému Danielovi a desetileté Monice 150 tisíc korun na nákup handbiků. Díky speciálnímu merchandisingu Lví stopy mohli lidé přispívat také na Českou olympijskou nadaci.

Úvodní část Lví stopy sice patří minulosti, ale její myšlenka žije dál. Unikátní spojení oslav 100. výročí založení republiky, sportovního výkonu a společensky prospěšné aktivity v režii společnosti ŠKODA AUTO a jejích partnerů dokázalo, že kromě ujetých kilometrů je dobré občas seskočit z kola, zastavit se, zamyslet a rozhlédnout kolem sebe. Naše země za to rozhodně stojí.

A když už jsme u té historie v kombinaci s cyklistikou, rok 1918 nám nepřipomíná jen vznik Československa, ale je úzce spjat právě s vývojem jízdního kola. Historie cyklistiky totiž skutečně začíná přesně v roce 1918, kdy jistý Karl Friedrich Christian Ludwig Freiherr Drais von Sauerbronn přihlásil jako patent své řiditelné běhací kolo, které bylo posléze na jeho počest pojmenováno „drezína“. Později přišel nápad využít nohou k pohonu předního kola pomocí šlapacích klik. Náhoda? Nemyslíme si.

 

Partneři

Partneři projektu

Udělena záštita

Tato stránka používá cookies. Více informací o zpracování Vašich osobních údajů na jejich základě a o Vašich právech naleznete v Informaci o zpracování osobních údajů prostřednictvím cookies a jiných webových technologií. Níže můžete udělit souhlas se zpracování osobních údajů rovněž pro statistiky a analýzu chování uživatele.